Wszystko, co trzeba wiedzieć przed reinstalacją Windows – obraz dysku systemowego

Ten poradnik jest przeznaczony dla użytkowników planujących ponowną instalację systemu Windows. Znajdziesz w nim informacje, które pomogą dobrze przygotować się do tej operacji i uchronić przed czarnym scenariuszem – tak żeby na pewno wszystko poszło zgodnie z planem.

1. Przygotuj nośnik instalacyjny systemu

Jeśli masz pudełkową wersję Windows 7 lub 10, to prawdopodobnie otrzymałeś nośnik instalacyjny systemu na płycie DVD lub przenośnej pamięci pendrive (dostępny w detalicznej wersji Windows 10 zwanej BOX). Co jednak zrobić, gdy twój nośnik instalacyjny gdzieś przepadł, uległ uszkodzeniu lub nie otrzymałeś go ze swoim komputerem?
Użytkownikom instalującym Windows 10 Microsoft pozwala samodzielnie przygotować nośnik instalacyjny systemu za pomocą łatwego w obsłudze, bezpłatnego narzędzia Windows 10 Media Creation Tool, które pobiera potrzebne pliki z serwera Microsoftu i w kilku prostych krokach prowadzi użytkownika przez proces tworzenia nośnika instalacyjnego na pendrivie lub płycie DVD.

Zacznij od nowa w Windows 10

Jeżeli masz już zainstalowany Windows 10 i chcesz go przeinstalować w trybie tak zwanej czystej instalacji, możesz pominąć etap tworzenia nośnika instalacyjnego i użyć, wprowadzonej w aktualizacji systemu zwanej Creators Update, nowej funkcji systemu Zacznij od nowa, która w odróżnieniu od opcji Zresetuj ten komputer usuwa między innymi programy fabrycznie zainstalowane w komputerze przez jego producenta (tak zwany bloatware).

2. Zapisz klucz produktu Windows i zainstalowanych programów

Jeśli twój komputer miał fabrycznie zainstalowany  Windows 7, możesz mieć na jego obudowie charakterystyczną naklejkę Microsoftu z wersją systemu i kluczem produktu, który będzie potrzebny do aktywowania ponownie instalowanego systemu.
W niektórych modelach laptopów taka naklejka była umieszczana pod baterią – warto sprawdzić. Część fabrycznie zainstalowanych systemów Windows może używać innego klucza produktu niż ten widoczny na naklejce. Znam przypadki, gdy okazywało się, że kluczem z fabrycznej naklejki nie da się aktywować systemu. Te elementy były słabością polityki licencyjnej Microsoftu w czasach Windows 7 i wcześniejszych, dlatego powstały niezależne narzędzia typu ProduKey, pozwalające użytkownikom Windows odczytać klucz produktu z działającego systemu, skopiować go lub zapisać jego kopię zapasową w pliku tekstowym.
Opcjonalnie, korzystając ze specjalnego narzędzia, można również zapisać kopię zapasową plików odpowiadających za poprawnie przeprowadzoną aktywację Windows 7. Przywracając je po reinstalacji systemu, nie będzie konieczne ponowne przechodzenie procedury aktywacji Windows. Narzędzia, które umożliwiają utworzenie takiej kopii zapasowej, to Advanced Tokens ManagerABR beta oraz na przykład Windows 7 OEM License Installer. Wszystkie trzy są bezpłatne i znajdują się na płycie dołączonej do książki Win­dows 7 i 10: in­sta­la­cja, rein­sta­la­cja, opty­ma­li­za­cja.
Wiele nowszych komputerów z fabrycznie zainstalowanym Windows 8 lub 10 ma wbudowany klucz produktu Windows w oprogramowanie płyty głównej (technicznie UEFI, a potocznie nadal często zwane BIOS-em).
Dzięki temu nie trzeba go podawać przy reinstalacji systemu – Windows 8/10 sam go odczytuje. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój komputer miał fabrycznie zainstalowany system Windows, lub wiesz, że nie miał, możesz użyć programu typu  ProduKey, by zapisać swój obecny klucz z działającego Windows 10. Za pomocą tego narzędzia można odczytać również klucz produktu z innych zainstalowanych programów Microsoftu, takich jak pakiet Office – będzie potrzebny przy ponownej instalacji programu (w przypadku Office 365 nie ma takiej potrzeby, ponieważ informacje o licencji programu są przechowywane na koncie użytkownika w tak zwanej chmurze). Wart uwagi jest również konkurencyjny do ProduKey i także bezpłatny SterJo KeyFinder, odczytujący klucze z większej liczby zainstalowanych programów innych producentów.
że ProduKey odczytał dwa klucze do Windows. Pierwszy, oznaczony jako Klucz OEM BIOS, to wbudowany w firmware płyty głównej klucz do Windows 8, który był fabrycznie zainstalowany na moim testowym komputerze. Drugi widoczny klucz produktu to klucz do aktualnie zainstalowanego Windows 10 Pro, który otrzymałem w ramach darmowej aktualizacji systemu.

3. Zrób obraz systemowego dysku

Niewykonanie kopii zapasowej danych przed reinstalacją systemu to jeden z największych grzechów użytkowników o dużych ambicjach, lecz niewielkim doświadczeniu lub stosunkowo płytkiej wiedzy. Osobiście uważam, że pomijanie tej czynności przy serwisowaniu czyjegoś komputera to sytuacja wręcz niedopuszczalna, ponieważ nawet jednorazowa utrata danych może w mgnieniu oka zaprzepaścić lata czyjejś ciężkiej pracy, a próba ich odzyskania to często ogromne koszty, stres, pot i łzy.
Wykonanie pełnej kopii zapasowej dotychczasowego systemu w postaci obrazu dysku i zapisanie jej na innym nośniku (na przykład na przenośnym dysku) to bezpieczna metoda na zabezpieczenie działającego systemu i wszystkich zapisanych w nim danych, pozwalająca na ich szybkie przywrócenie, gdy w trakcie reinstalacji Windows coś pójdzie nie tak. Eliminuje również konieczność ponownej instalacji i konfiguracji wielu programów i oszczędza mnóstwo czasu w razie awarii komputera. Obraz dysku można wykonać wieloma darmowymi programami, takimi jak AOMEI Backupper czy Macrium Reflect Free.
Mała wskazówka: Użytkownicy dysku firmy Seagate lub WD mogą korzystać ze specjalnej, uproszczonej, ale darmowej wersji dobrze znanego, płatnego Acronis True Image, który jest uznawany za jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia obrazów dysków. Bezpłatna wersja tego programu do dysku WD nosi nazwę Acronis True Image WD Edition, a do dysku Seagate –DiscWizard. Za jego pomocą można tworzyć kopie zapasowe dysków również innych producentów, ale do działania wymaga obecności w komputerze przynajmniej jednego dysku marki WD lub Seagate.

C41-N550 ASUS N550 N550J N550JV N550JK Q550L Q550LF Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
42N1403 ASUS A42LM93 G751J-BHI7T25 GFX71JY4710 88WH Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
0957-2385 HP 1518 1510 1010 Printer 22v 455ma ładowarka do laptopa Zasilacze do laptopów
B31N1336 Asus VivoBook S551 R553L R553LN S551LN-1A Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
TRHFF 1V2F6 01V2F 1WWHW 43Wh/3800mah Dell Inspiron 15-5547 Maple 3C Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
0PD19 1V2F6 58Wh/7600mAh Dell Inspiron 15 5445 5448 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L14M2P21 Lenovo S41-70 S41-70AM Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *