Jak utworzyć nośnik instalacyjny Windows 10

Kompletny poradnik, jak zainstalować Windows 10 od nowa, przeinstalować oraz naprawić potencjalne problemy z działaniem Dziesiątki.
Windows 10 to ulepszona wersja następcy niezwykle popularnej siódemki, Windows 8 – wyglądającego jak przybysz z innego, dotykowo-kafelkowego świata, którym w pewnym sensie był. Wielu użytkowników preferuje tak zwaną czystą instalację systemu operacyjnego, która oznacza całkowite zastąpienie dotychczasowego systemu i pozbycie się z dysku wszelkich pozostałości z przeszłości, nagromadzonych podczas długiej pracy z systemem, wiele osób potrzebuje też zainstalować Windows 10 na nowym komputerze lub dysku.

Jak utworzyć nośnik instalacyjny Windows 10

Sposób 1. Media Creation Tool

Windows 10 Media Creation Tool to proste, bezpłatne narzędzie Microsoftu do samodzielnego tworzenia nośników instalacyjnych Windows 10. Program pobiera przez internet pliki instalacyjne systemu z serwerów Microsoftu, a następnie pozwala utworzyć nośnik instalacyjny na pendrivie lub zapisać go w pliku ISO, który można później nagrać na płycie DVD, tworząc w ten sposób płytę instalacyjną systemu.
1. Uruchom program Media Creation Tool i zaakceptuj warunki licencji.
2. Program rozpocznie przygotowywanie składników instalatora systemu.
3. Teraz wybierz opcję Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk USB lub plik ISO) dla innego komputera i kliknij na przycisk Dalej.
4. Wyłącz opcję, wybierz z listy architekturę systemu (32- lub 64-bit) i kliknij na Dalej. Większość współczesnych procesorów obsługuje obie wersje systemu, dlatego zazwyczaj lepiej wybrać nowocześniejszą, 64-bitową.
5. Wybierz opcję Dysk flash USB, podłącz do komputera pusty pendrive o pojemności co najmniej 8 GB i kliknij na Dalej.
6. Wskaż na liście dysków wymiennych swój pendrive i kliknij na Dalej.
7. Program rozpocznie pobieranie z internetu plików instalacyjnych systemu. W zależności od szybkości łącza i pendrive’a, może to potrwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
8. Po zakończeniu pracy programu można wyjąć gotowy nośnik instalacyjny z portu USB i korzystając z niego, rozpocząć instalację systemu na docelowym komputerze.

Sposób 2. Windows ISO Downloader + Rufus

Windows ISO Downloader to nieoficjalny, bezpłatny program umożliwiający pobieranie z serwerów Microsoftu obrazów oryginalnych płyt instalacyjnych systemu Windows i pakietu Office.
W odróżnieniu od opisanego wyżej narzędzia Media Creation Tool, pozwala pobrać plik ISO z wersją instalacyjną systemu zawierającą konkretną aktualizację Windows 10. Pobrane ISO można następnie wypalić na płycie DVD, można także utworzyć z niego nośnik instalacyjny systemu na USB za pomocą popularnego programu Rufus.
1. Uruchom Windows ISO Downloader, kliknij na Nie i zaznacz opcję Windows 10.
2. Wybierz najnowszą dostępną wersję Windows 10 i kliknij na przycisk Potwierdź  (im nowsza wersja, tym mniej aktualizacji komputer będzie pobierał po zainstalowaniu systemu).
3. Teraz wybierz z listy Wybór języka produktu – Polski i kliknij na Potwierdź.
4. W tym oknie można wybrać architekturę systemu – każda z nich ma osobny nośnik instalacyjny. Dla nowszych komputerów zalecana wersja to wersja 64-bitowa.
5. Kliknij na Zapisz, wybierz miejsce na dysku, w którym program ma zapisać pobierany plik ISO, i ponownie kliknij na Zapisz.
6. Program rozpocznie pobieranie pliku ISO zawierającego obraz płyty instalacyjnej Windows 10.
7. Po zakończeniu pobierania uruchom program Rufus, podłącz pusty pendrive do portu USB, kliknij na ikonę i wskaż na dysku pobrany plik ISO.
8. Teraz kliknij na Start, aby zacząć tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 10 na USB. Przed rozpoczęciem program wyświetli ostrzeżenie o usunięciu wszystkich dotychczasowych danych z pendrive’a.
9. Czas tworzenia nośnika instalacyjnego zależy od szybkości pendrive’a i może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut.
10. Po zakończeniu procesu tworzenia instalacyjnego Rufus wyświetli informację Gotowy.
A32N1405 ASUS N551 N751 G551 G771 GL551 GL771 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
AD891M21 Gigabit Router RT-AC68U AC1900,Asus VivoBook S200E-CT158H Zasilacze do laptopów
G750JH-DB71 ADP-230EB_T Delta 230W Cord/ładowarka do laptopa ASUS G750JH-DB71,ADP-230EB T,Gaming Laprtop Zasilacze do laptopów
FPCBP373 Fujitsu Lifebook T734 T732 T902 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
78W 15.6V 5A Panasonic ToughBook CF-73 CF-29 CF-30 Zasilacze do laptopów
L13M4P02 L13N4P01 Lenovo Erazer Y50-70AM-IFI Y50-70AM-ISE Y70-70 Y70 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *