- Tablet jest urządzeniem zupełnie niepotrzebnym zwykłemu użytkownikowi
- Może się jednak przydać w szczególnych sytuacjach (biznes, częste podróże itp.)
- Dla pozostałych użytkowników to dobro luksusowe, a nie konieczny zakup
Kiedy Steve Jobs pokazał pierwszego iPada , nowe urządzenie było powiewem świeżości na rynku elektroniki użytkowej. Telefony miały wtedy malutkie wyświetlacze, laptopy i pecety były toporne, więc tablety w naturalny sposób wypełniły lukę łącząc mobilność z dużym ekranem. Od tamtej pory wiele się zmieniło.
Smartfony i laptopy ustawicznie zmniejszają niszę dla tabletów
Przede wszystkim rozwój smartfonów od początku pożera kolejne rozwiązania. Z pewnością pamiętacie obrazek z mapą, notatnikiem, kalendarzem, aparatem fotograficznym po jednej stronie i smartfonem po drugiej. Te małe kieszonkowe komputery, które tylko z przyzwyczajenia nazywamy telefonami, nieustannie są usprawniane, co daje im nowe możliwości. Nawet Apple przestało sprzedawać najprostsze iPody, bo przy obecnych smartfonach ich istnienie już nie ma sensu.
Po serii eksperymentów z formą mamy ustalone dwa standardowe rozmiary telefonów. Zwykły smartfon o przekątnej ekranu w okolicach pięciu cali, oraz phablet (phone+tablet) o przekątnej bliższej sześciu calom. Jak uzasadnić zakup siedmiocalowego tabletu posiadając na przykład Samsunga Galaxy S8+ o przekątnej wyświetlacza 6,2 cala?
Ewoluowały również laptopy, w dużej mierze pożyczając o tabletów i smartfonów technologie chłodzenia bez wentylatorów i inne rozwiązania zmniejszające masę i grubość urządzeń. Brak porządnej klawiatury w tabletach zaowocował powstaniem różnego rodzaju produktów (klawiatury Bluetooth) i hybryd (tablet z doczepianą klawiaturą, z klawiaturą wbudowaną w etui itd.). Pytanie: po co zadowalać się rozwiązaniami połowicznymi, gdy można po prostu kupić porządnego ultrabooka lub konwertowalny sprzęt pokroju Asusa ZenBook Flip , Della Inspiron 13 czy nawet Microsoft Surface Booka 2 ?
Kiedy zatem warto kupić tablet?
Przychodzi mi na myśl kilka sytuacji, w których posiadanie tabletu można jeszcze uzasadnić. Na przykład, użytkownik wyłącznie konsumujący treści, ale nietworzący ich aktywnie i regularnie, w zasadzie nie potrzebuje laptopa. W takim przypadku zadowoli się zestawem nieduży smartfon i dziesięciocalowy tablet. Niezwykle często podróżującym menadżerom wyższego szczebla także wygodniej będzie przeglądać raporty i tabele na większym ekranie bez konieczności upychania w aktówkach laptopów. No i zdecydowanie chętniej oddamy dziecku starszy tablet do zabawy niż ultrabooka z całą masą ważnych projektów, wrażliwych danych czy choćby zdjęć z wakacji.
Tablety są ponadto wykorzystywane przez firmy. W wielu miejscach sterty papierowych ankiet lub formularzy rejestracyjnych zastąpił jeden iPad wręczany kolejnym klientom. Inni prezentują zdjęcia swoich produktów, filmy promocyjne – przecież do tego nie potrzeba całego laptopa, wystarczy sam wyświetlacz.
Z pewnością więc tablety pozostaną na rynku, choć moment boomu i nasycenia mają już za sobą. Dodatkowo w wielu przypadkach zupełnie pozbawione jest sensu kupowanie małych i tanich, chińskich urządzeń ze starymi podzespołami i systemami operacyjnymi. Będą one działały wolniej niż smartfon i nic więcej nie zaoferują. To, co w niektórych sytuacjach faktycznie warto kupić, to mocne tablety o dużych wyświetlaczach, najlepiej w najbardziej aktualnych konfiguracjach, by obsłużyły specjalistyczne aplikacje.
Jaki tablet dla kogo?
Dla osób zajmujących się grafiką powstało sporo dedykowanych urządzeń. Tablety graficzne to drogie, lecz bardzo wygodne urządzenia, ponieważ rysowanie na nich jest bardziej naturalne niż na komputerze z myszką w ręku. Tablety graficzne Wacom Cintiq są drogie , ale polecam przyjrzeć się alternatywie od firmy Huion
Biznes, który kładzie nacisk na swój wizerunek, postawi na iPada , ale myśląc wyłącznie użytkowo, trzeba dopasować sprzęt do wyznaczonych mu zadań. Wybór jest ogromny.
Jeśli chcecie dać tablet małemu dziecku, to tutaj podejmiecie decyzję w zależności od zasobności portfela. Sugerowałbym jednak coś tańszego, może nawet używanego, byle niezbyt drogiego
Dla większości użytkowników tablet to jednak dobro luksusowe
Kiedy podejmując decyzję zakupową trzeba się mierzyć z portfelem, wtedy zestaw laptop plus smartfon ma dużo więcej zastosowań, a tablet zawsze będzie drogim, lecz przecież nie niezbędnym dodatkiem. Serial w łóżku można ostatecznie obejrzeć na laptopie, ale już napisanie kilkunastu stron do szkoły na tablecie będzie udręką. Codzienną prasówkę można też bez problemu zaliczyć z phabletem w dłoni.
Przede wszystkim to smartfon jest współcześnie najbardziej mobilną formą komputera. Kup taki z większym wyświetlaczem i naprawdę trudno będzie sobie wytłumaczyć potrzebę nabycia tabletu. Za to do jakiekolwiek aktywności wymagającej dużej powierzchni ekranu, klawiatury, drukarki i innych urządzeń peryferyjnych z powodzeniem nada się laptop. To po co komu ten tablet?
6-87-W370S-4271 W370BAT-8 Clevo W350ET W350ETQ seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A32N1405 ASUS N551 N751 G551 G771 GL551 GL771 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BTY-M6H MSI GE62 GE72 GP62 PE60 PE70 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L10M4P12 LENOVO IdeaPad U300 U300S seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A12-040N1A Laptop Charger samsung tablet XE700T1C XE500T1C seria Zasilacze do laptopów
DPS-90FB A U1000EA 4-PIN DIN LI SHIN 0219B1280 CAM090121 Zasilacze do laptopów