Programy, które znalazły się w tym pakiecie na płycie dołączonej do Niezbędnika, przydadzą się każdemu użytkownikowi komputera. Pomogą nam między innymi analizować dyski, zarządzać partycjami, tworzyć wirtualne napędy, odinstalowywać programy, aktualizować sterowniki, zarządzać autostartem.
Zestaw jak szwajcarski scyzoryk
Bardzo cenię tego typu pakiety, ponieważ pomagają w wielu problemach związanych z systemem Windows. Sam często korzystam z większości programów z tego zestawu. Dzięki aplikacji Teamviewer mogę szybko pomóc bliskim z problemami technicznymi, nie wychodząc z domu. Speccy pozwala na łatwe poznanie komponentów komputera, a VirtualBox świetnie nadaje się do testowania różnego typu systemów operacyjnych, takich jak dostępny w tym numerze MX Linux. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie w tym zestawie. I na pewno prędzej czy poźniej każdy bardzo polubi większość z tych programów za ułatwianie życia.
WinCDEmu – emulator napędów optycznych wolny od reklam
Niewielki i prosty w obsłudze emulator napędów CD/DVD/Blu-ray rozwijany jako wolny od reklam projekt Open Source. Program pozwala utworzyć nielimitowaną liczbę wirtualnych napędów, w których możemy montować obrazy płyt jednym kliknięciem myszy. WinCDEmu obsługuje obrazy w formacie ISO, CUE, NRG, MDS/MDF, CCD, IMG. Program w pełni integruje się z Eksploratorem, dzięki czemu możemy montować płyty bezpośrednio z popularnego menedżera plików systemu Windows. WinCDEmu wyróżnia się szybką pracą i małym rozmiarem.
Funkcje programu
- obsługa najpopularniejszych formatów wirtualnych płyt
- brak reklam
- prosta obsługa
Montujemy obraz płyty
1. Uruchamiamy program WinCDEmu i otwieramy ustawienia.
2. Następnie wybieramy opcję Zawsze pytaj przed zamontowaniem obrazu. Dzięki temu będziemy mieli kontrolę nad przypisywaniem liter do nowo tworzonych napędów.
3. Teraz wystarczy w Eksploratorze Windows odnaleźć obraz płyty, którą chcemy umieścić w wirtualnym napędzie. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy Wybierz literę dysku i zamontuj.
4. Wybieramy literę dysku i typ dysku. Wybór jest bardzo duży. Jeśli nie wiemy, jaki typ zamontowanego dysku wybrać, klikamy na opcję Dysk z danymi. Klikamy na OK.
5. Zamontowany dysk będzie widoczny w Eksploratorze jak normalna stacja dysku, do której będziemy mieli standardowy dostęp z możliwością kopiowania danych na nasze dyski lokalne.
Speccy – szczegółowa analiza sprzętu
Speccy dostarcza wielu informacji o konfiguracji komputera bez potrzeby otwierania obudowy. Program wyświetla szczegółowe dane techniczne takich podzespołów peceta, jak procesor, pamięć RAM, płyta główna, karta graficzna, monitor, dyski, napędy optyczne, karta dźwiękowa. Oprócz tego poznamy szczegóły pracy podzespołów: temperaturę rdzeni procesora i dysków, wartości dotyczące taktowań. Uwaga! Wielu czytelników, pisząc do redakcji wiadomości dotyczące problemów technicznych, nie podaje specyfikacji swojego sprzętu, co uniemożliwia udzielenie porady. Tymczasem właśnie dzięki Speccy możemy bardzo łatwo udostępnić takie dane.
Funkcje programu
- szybka analiza sprzętu
- szczegółowe informacje o konfiguracji
- dane z różnego typu czujników
- opcje udostępniania danych
Język polski
Program uruchamia się w wersji angielskiej. Aby ustawić język polski, klikamy na View, Options i z listy Language wybieramy Polski.
Udostępniamy specyfikację
1. Po uruchomieniu programu pojawia się okno Podsumowanie. Znajdziemy w nim najważniejsze informacje dotyczące naszego zestawu: rodzaj systemu, procesora, RAM-u, płyty głównej, monitora i wielu innych elementów.
2. Klikamy na Plik i wybieramy Opublikuj zrzut.
3. Potwierdzamy chęć udostępnienia danych o naszym sprzęcie, klikając na Tak.
Specyfikacja zostanie zapisana online i otrzyma unikalny adres URL, który możemy skopiować do schowka i na przykład wkleić w treść e-maila. Dane dotyczące naszego adresu IP ani inne umożliwiające identyfikację nie są załączane.
AutoRuns – pokazuje proces uruchamiania systemu i pozwala nim zarządzać
Specjalistyczne narzędzie pozwalające na zarządzanie uruchamianymi przy starcie systemu procesami. W poszczególnych zakładkach AutoRuns wyświetla informacje o programach, rozszerzeniach powłoki systemowej, paskach narzędziowych, dodatkach do przeglądarki, usługach. Wszystkich elementów uruchamianych na starcie systemu jest mnóstwo, na szczęście program może nie wyświetlać elementów, które są częścią Windows. Pozwala to skupić się na wpisach utworzonych przez oprogramowanie firm trzecich, dzięki czemu łatwiej jest wytropić zbędne elementy.
Funkcje programu
- możliwość filtrowania zaufanych procesów
- przejrzysty interfejs
- podział na zakładki, ułatwiający pracę
Zarządzamy autostartem
1. Po uruchomieniu programu domyślnie pojawi się widok zakładki Everything. Klikamy na zakładkęLogon. W niej znajdziemy aplikacje, których wyłączenie może przyspieszyć czas uruchamiania się systemu Windows.
2. Klikając na górnym pasku na Options, a następnie na Hide Microsoft Entries, schowamy wszystkie procesy, które należą do grupy Microsoft i będzie łatwiej odnaleźć nam procesy i aplikacje firm trzecich, które mogą powodować problemy i opóźnienia.
3. Wyłączamy aplikacje poprzez usuwanie znacznika na początku odpowiadającego im wiersza. Przed zastosowaniem zmian będziemy musieli potwierdzić uprawnienia administratora, klikając na Run as Administrator.
4. Klikając prawym przyciskiem na wybrany proces, możemy również wybrać opcję wysyłania danych w celu przeskanowania w witrynie VirusTotal.
Process Explorer – kontrola procesów
Program do monitorowania i kontrolowania procesów uruchomionych w Windows. Process Explorerwyświetla szczegółowe informacje o działających procesach, takie jak obciążenie CPU, wielkość używanej pamięci, nazwa programu, do którego należy dany proces, nazwa jego producenta, krótki opis danej aplikacji. Dodatkowo mogą być wyświetlone dwa zestawy informacji na temat każdego procesu: wszelkie używane przez niego zasoby, w tym pliki, klucze rejestru, interfejsy (również ruch sieciowy), wątki lub lista bibliotek DLL, z jakich korzysta proces, wraz z numerem wersji biblioteki, krótkim opisem i nazwą producenta. Każdy uruchomiony program możemy za pomocą Process Explorera uśpić, możliwy jest również podgląd parametrów, z jakimi został uruchomiony.
Funkcje programu
- dużo informacji prezentowanych w przejrzysty sposób
- opcja usypiania procesów
- podział procesów na grupy
Sprawdzamy proces
Jeśli nie znamy jakiegoś procesu i obawiamy się, że może on stanowić zagrożenie dla naszego komputera, warto skorzystać z funkcji skanowania VirusTotal.
1. W oknie programu klikamy prawym przyciskiem myszy na proces, który jest nam nieznany lub nadmiernie obciąża komputer.
2. Z menu dialogowego wybieramy opcję Check VirusTotal.
3. Gdy pojawi się okno z informacją o konieczności wyrażenia zgody na zasady działania tej usługi – wystarczy kliknąć na Tak.
4. Dane procesu zostają przesłane do skanowania i w kolumnie VirusTotal pojawi się informacja, ile skanerów wykryło zagrożenie. Jeśli po lewej stronie będzie widoczne 0 – możemy czuć się bezpiecznie.
CCleaner – narzędzie do sprzątania
Najpopularniejszy darmowy program do oczyszczania komputera z zaśmiecających go plików. CCleaner usuwa niepotrzebne pliki tymczasowe, historię przeglądania internetu, cookies, zawartość Kosza, zrzuty pamięci, punkty przywracania systemu, fragmenty plików, pliki dziennika, pamięć podręczną systemu, dane aplikacji, historię automatycznego uzupełniania. Oferuje moduły do zarządzania programami uruchamiającymi się przy starcie systemu, odinstalowywania programów, wyszukiwania duplikatów plików i czyszczenia rejestru Windows ze zbędnych i niepotrzebnych wpisów.
Funkcje programu
- szybkie usuwanie plików śmieci
- naprawa rejestru
- usuwanie duplikatów
- analiza zajętości dysku
Konfiguracja
1. Po uruchomieniu programu po lewej stronie klikamy na Opcje.
2. W zakładce Ustawienia zmieniamy opcję Normalne usuwanie pliku na Bezpieczne usuwanie pliku. Dzięki temu usuwane przez program dane nie będą łatwe do odtworzenia.
3. W zakładce Zaawansowane zaznaczamy opcje, aby dane z katalogów Temp i Kosza były usuwane dopiero po 24 godzinach. Dzięki temu praca systemu będzie stabilniejsza i nieco szybsza, zwłaszcza jeśli często korzystamy z przeglądarki.
Usuwamy zbędne dodatki z przeglądarek
1. Klikamy po lewej stronie na Narzędzia, Przeglądaj dodatki.
2. Wybieramy przeglądarkę, której dodatki chcemy przeanalizować, korzystając z zakładek u góry okna. Każdy dodatek możemy wyłączyć, włączyć lub usunąć.
AOMEI Partition Assistant – narzędzie do partycji
To jeden z najlepszych programów do zarządzania partycjami dysków lokalnych i zewnętrznych. Możemy w nim tworzyć nowe partycje, zmieniać rozmiar istniejących, usuwać je, łączyć, dzielić, a także kopiować partycje i całe dyski (jest też opcja klonowania większego HDD na mniejszy SSD) – bez utraty danych. AOMEI Partition Assistant pozwala również przenosić zainstalowany system operacyjny z dysku HDD na SSD i przywracać utracone partycje. Dodatkowo możemy wygodnie zmieniać przypisane poszczególnym partycjom litery oraz flagi.
Funkcje programu
- opcja klonowania dysku
- dzielenie i scalanie partycji
- przenoszenie systemu z HDD na SSD
- szybkie działanie
Dzielimy partycję
Możemy wydzielić miejsce na nową partycję tylko z dostępnej wolnej przestrzeni istniejącej już partycji.
1. Po uruchomieniu programu klikamy na partycję, którą chcemy podzielić, prawym przyciskiem myszy i wybieramy Podział partycji.
2. Podajemy rozmiar nowej partycji, wpisując dane do pól tekstowych lub korzystając z suwaka. Klikamy na OK. Aby zaplanowaną w ten sposób zmianę wprowadzić w życie, klikamy w lewym górnym rogu okna na Zastosuj.
Inny system plików
Często w przypadku, gdy chcemy nagrać film zajmujący dużo miejsca na nośnik zewnętrzny, pojawia się komunikat, że maksymalny rozmiar pojedynczego pliku może wynosić 4 GB. Dlatego warto zmienić formatowanie nośnika z FAT32 na NTFS.
1. Podłączamy nośnik do komputera. Uruchamiamy AOMEI Partition Assistant. Klikamy na nośnik prawym przyciskiem myszy i z menu wybieramy opcję Zaawansowane, Konwersja na NTFS.
2. Potwierdzamy chęć zmiany systemu plików, klikając na OK. W górnym lewym rogu klikamy na Zastosuj i później na Kontynuuj.
A41N1421 ASUS P2520LJ PU551LA ZX50JX4200 ZX50JX4720 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L13D1P32 Lenovo Ideapad A8-50 A5500 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
MLP2964137 ACER A1402 & Iconia One 7 B1-730 B1-730HD Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
HP Envy 6-1010US/A6-4455M 19.5V 3.33A 65W zasilacze replacement do HP Envy 6-1010US/A6-4455M Notebook Zasilacze do laptopów
VGP-BPL2 VGP-BPL2A VGP-BPL2 Sony VAIO PCG-6B1L PCG-6B2L PCG-6C1L PCG-6C2L PCG-6D1L seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L13M4P02 L13N4P01 Lenovo Erazer Y50-70AM-IFI Y50-70AM-ISE Y70-70 Y70 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów