Pracując z laptopem, godziny pracy często nie spełniają ich oczekiwań. Jeśli rozumiesz, jak działa bateria laptopa, możesz korzystać z pełnej wydajności baterii laptopa, w tych warunkach i przy traktowaniu baterią może nawet przez 3 lata.
Baterie litowo jonowe (Li-On), które są aktualnie używane w laptopach, spełniają swoją funkcję dzięki ruchowi jonów pomiędzy elektrodami dodatnimi i ujemnymi. W teorii mechanizm ten powinien trwać w nieskończoność, jednak kolejne cykle ładowania i rozładowania baterii, wysoka temperatura pracy systemu i starzenie się komponentów skutkują obniżającą się w czasie wydajnością ogniw. Większość producentów określa czas życia baterii laptopa na 300 do 500 cykli ładowania i rozładowywania, choć brakuje jasno sprecyzowanego standardu co stanowi jeden cykl, a bateria może być rozładowywana do różnego poziomu zanim zostanie ponownie w pełni naładowana. Najpewniejszym miernikiem zdrowia baterii jest jej aktualna pojemność. Czas samorozładowania i wewnętrzna oporność w nowoczesnych ogniwach odgrywają już mniejszą rolę.
W teorii bateria powinna zachować 100% swojej pojemności w pierwszym roku użytkowania. W praktyce jednak dość powszechnym zjawiskiem jest to, że nowo zakupiona bateria wykazuje niższą niż zaprojektowana pojemność. Składają się na to różne powody, między innymi czas, jaki bateria leżakuje na półkach u sprzedawcy nim trafi do użytkownika, a także to, że producenci często zawyżają pojemność swoich baterii wiedząc, że niewielu klientów zdecyduje się ją sprawdzić i zgłosić z tego tytułu reklamację.
Bateria do laptopa, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, zużywa się szybciej pod wpływem intensywnego użytkowania. Czynnikiem mającym na to istotny wpływ jest głębokość rozładowywania baterii (DoD – depth of discharge). Im płytsze są cykle rozładowywania akumulatora, tym dłużej będzie on służył.
Zawsze gdy to możliwe, staraj się unikać pełnego rozładowania baterii (wyjątkiem jest proces kalibracji baterii)
ładuj baterię częściej w okresach gdy pracujesz głównie bez podłączonego zasilacza.
Częściowe ładowanie baterii Li-On nie powoduje żadnych szkód, ponieważ tego rodzaju ogniwa nie posiadają efektu pamięci i nie ma też konieczności ich pełnego rozładowywania dla przedłużenia żywotności.
Baterie do laptopów przeżywają stres, gdy są narażone na zbyt wysokie temperatury oraz wówczas, gdy ogniwa przez dłuższy czas są narażone na działanie wysokiego napięcia. Temperatura powyżej 30°C jest uznawana za zbyt wysoką temperaturę pracy.
Unikaj trzymania włączonego laptopa na powierzchniach nieodprowadzających ciepła (na poduszce, kocu, fotelu itp.),
nie zostawiaj laptopa w nagrzanym samochodzie,
nie zostawiaj laptopa bezpośrednio na słońcu,
nie chowaj włączonego laptopa do torby,
jeżeli laptop nie będzie użytkowany przez dłuższy czas, nie pozostawiaj baterii w pełni naładowanej. Najlepiej pozostaw ją z poziomem naładowania około 40%.
Przegrzewanie baterii w laptopie może być bardziej znaczącą przyczyną spadku jej wydajności niż kolejne cykle ładowania.
Bateria powinna być również ładowana prądem o odpowiednich parametrach. Ładowanie ogniw prądem o zbyt wysokim napięciu powoduje znaczący spadek ich żywotności. Zazwyczaj ogniwa ładowane są do wartości 4.20V/ogniowo.
Upewnij się, że korzystasz z właściwej ładowarki do laptopa zawsze wówczas, gdy nie jest to ładowarka oryginalnie dostarczona z laptopem,
gdy używasz zasilacza uniwersalnego upewniaj się, żeustawione na zasilaczu napięcie podawanego prądu jest właściwe.
Centrum handlowe Laptopowbateria.pl uroczyście deklaruje: baterię laptopa, zasilacz do laptopa, baterię do telefonu komórkowego i inne produkty, Wszystkie nasze produkty są fabrycznie nowe, a my możemy zaproponować konkurencyjne ceny, wysoka jakosc! .
Centrum handlowe laptopowbateria.pl zapewnia najbardziej przyjemne wrażenia z zakupów, możesz przejść do strony głównej, aby uzyskać więcej informacji na ten temat. Jeżeli nie ma baterii której szukasz napisz do Nas spróbujemy pomóc.Jeżeli macie Państwo wątpliwości czy wybrana bateria będzie się nadawać prosimy o kontakt służymy fachową pomocą.