Do czego w dzisiejszych czasach używamy laptopów? Ile obecnie kosztuje? Czy 10-letni MacBook jest w stanie z powodzeniem zastąpić nowego notebooka?
W czasie rozkwitu komputerów mobilnych funkcjonował umowny podział na laptopy oraz notebooki. Pierwsze z nich, znacznie większe, nie posiadały nawet własnego źródła zasilania. Z biegiem lat granica między nimi zatarła się. W chwili obecnej określenia te funkcjonują zamiennie.
- Główną przewagą laptopów nad komputerami stacjonarnymi jest ich mobilność
- Ze względu na niższy poziom poboru mocy zazwyczaj charakteryzują się znacznie niższą wydajnością niż sprzęt stacjonarny
- Do czego najczęściej służą laptopy
Do czego używamy laptopów?
Z wiadomych przyczyn odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jest ona zależna od specyfiki pracy, wieku i ogólnych oczekiwań wobec sprzętu. Dla ucznia i studenta tego typu komputer może pełnić funkcję edukacyjną oraz rozrywkową. W przypadku maszyn przeznaczonych do gier ceny bywają różne. W przypadku użytku typowo domowego – gdzie sprzęt taki służy głównie do konsumpcji treści w internecie, odtwarzania filmów i komunikacji – sytuacja może wyglądać podobnie. Inaczej będzie to wyglądać w pracy. W przypadku pracy biurowej większość komputerów spełni nasze oczekiwania. Problem pojawia się, kiedy oczekujemy większej mocy obliczeniowej. Jeżeli pracujemy stacjonarnie, sprawę rozwiązuje klasyczny PC. W przypadku pracy mobilnej jesteśmy zmuszeni inwestować w większe, wydajniejsze jednostki, niestety za tego typu sprzęt trzeba czasami słono zapłacić.
Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze
Ogromną rolę w wyborze laptopa odgrywa cena. Nie zrozumcie mnie źle – nie jestem zwolennikiem wmawiania ludziom, że wszystko, co dobre, musi być drogie. Działa to też w drugą stronę – czasami nie warto inwestować w tani sprzęt, bo właśnie jest… tani, a co za tym idzie nie jest wyposażony w wydaje podzespoły. Według mnie sprzęt, którego zakup warto rozwazyć zamyka się w czterech kategoriach urządzeń.
- Laptopy budżetowe – tutaj należy być wyjątkowo ostrożnym. Czasami za 1000 złotych można kupić całkiem przyzwoity komputer do pracy biurowej, ale zdaża się również trafić na zupełnie bezużyteczny sprzęt.
- Standardowe – przedział cenowy, w którym najczęściej szukamy komputera, czyli od 2000 do 3000 złotych. To w tej kategorii cenowej najczęściej wybieramy urządzenie.
- Wydajne – grupa laptopów zaprojektowanych dla wymagających użytkowników. Powstała z myślą o graczach, programistach i grafikach. Ciężko w tym przypadku jednoznacznie określić widełki cenowe, przyjmijmy umowne od 4000 zł wzwyż.
Opcjonalnie do zestawienia możemy dołączyć grupę 4 – komputery używane. Ja poszedłem o krok dalej i postanowiłem sprawdzić jak w 2018 roku sprawuje się 10 letni laptop.
Kiedyś był Pro
15-calowy MacBook Pro o którym mowa, w dniu premiery kosztował ok 9000 złotych. Obecnie jego cena waha się (w zależności od miejsca zakupu) od 800 do 1000 złotych. Jak na Apple, nie jest to kwota wygórowana, warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z 10-letnim sprzętem. Na potrzeby tego tekstu komputer nie był ulepszany:
- Procesor: Intel Core 2 Duo T9400, 2x 2,53 GHz
- Układ graficzny: GeForce 9400m 256MB + 9600 GT 512MB
- RAM: 2x 2GB DDR3 1066 MHz
- Pamięć: 320GB z obrotami 5400/min
W czasach swojej premiery był to wydajny komputer. Za wyświetlanie obrazu odpowiada 15-calowy ekran w proporcjach 16:10 o rozdzielczości 1440 na 900 pikseli, co w czasach popularyzacji ekranów 4K nie jest czymś szczególnym. Po kilkudniowej styczności z komputerem mam mieszane uczucia. Z jednej strony różnica w wydajności z topowymi urządzeniami 2018 roku jest gigantyczna. Z drugiej natomiast laptop nadal w pełni nadaje się do przeglądania stron internetowych oraz mniej wymagających prac biurowych. Płynna obsługa filmów 4K, wsparcie Microsoft Office (lub iWork) robią z niego nadal opłacalny zakup. Moim zdaniem, komputer tej klasy będzie lepszym rozwiązaniem niż netbook z hipermarketu za 799 złotych. Dlaczego? Ponieważ jest w nim…
…potencjał
Komputer nie należy do urządzeń ultramobilnych, co jednak ma swoje zalety.
- Porty: W czasach miniaturyzacji oraz forsowania nowych rozwiązań kilkuletni MacBook Pro okazuje się czymś więcej niż tylko starym latopem – dysponuje całkiem sporym arsenałem złącz. Na pokładzie mamy tu m.in. Magsafe, Gigabit Ethernet, FireWire 800, USB 2.0 i Mini display port.
- Modyfikacja: Jest to komputer, w którym bez większych problemów wymienimy baterię, dysk czy dołożymy pamięć RAM, co zresztą szczerze polecam. Wymiana dysku HDD na SSD oraz dwukrotne zwiększenie ilości pamięć operacyjnej zapewni Macbookowi drugą młodość.
Warto?
Tak, pod warunkiem, że nie oczekujecie współczesnej wydajności oraz wysokiej mobilności urządzenia. Dla wielu z Was może to być za to początek przygody z macOS, która być może nie zakończy się na tym komputerze. Oczywiście, biorąc pod uwagę cenę sprzętu, musimy liczyć się z jego ograniczeniami: maksymalnie 2-3 godziny pracy na baterii, brak oficjalnego wsparcia do aktualnych wersji systemu czy mało kompaktowe wymiary. Możliwość rozbudowy sprzętu, akceptowalna wydajność w biurze oraz duża liczba portów powinny jedna zniwelować te wady.
C21N1347 ASUS X555 X555LA X555LD X555LN 2ICP4/63/134 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A41N1501 ASUS GL752VL GL752VW N552VX N752VW N752VX Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
U12C DURABOOK U12C seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BTY-M6F MSI GS60 seria laptopów Official Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L14M4P23 Lenovo Y700-17iSK Bateria pasuje do następujących modeli laptopów