Windows 10 Spring Creators Update – co warto wiedzieć przed instalacją?

Windows 10 Spring Creators Update zbliża się wielkimi krokami. Microsoft zamierza udostępnić to uaktualnienie w niedługim czasie. Co warto wiedzieć przed instalacją dużej aktualizacji dla Windows 10? Są czynności, które na pewno warto przeprowadzić. Po to, aby cały proces instalowania Spring Creators Update przebiegł bez problemów.
Windows 10 Spring Creators Update jest już finalizowany. Microsoft testuje obecnie z członkami programu Windows Insider kompilację z numerem 17134, którą wybrano na build RTM. Nastąpiło to po tym, jak system z numerem 17133 został wykluczony z powodu poważnego błędu. To wszystko oznacza, że finalna wersja Redstone 4 jest już bardzo blisko i na pewno warto odpowiednio przygotować się do zainstalowania tego uaktualnienia.

Sprawdź wymagania sprzętowe

Windows 10 Spring Creators Update nie zmienia wymagań sprzętowych w porównaniu do poprzednich wersji systemu. Jeśli jednak będziecie chcieli zainstalować to uaktualnienie „na czysto” po raz pierwszy na nowej maszynie, to upewnijcie się, że spełniacie minimalne wymagania. Te prezentują się następująco.

 • procesor taktowany zegarem 1,0 GHz lub szybszy
 • 1 GB pamięci RAM dla wersji 32-bit lub 2 GB pamięci RAM dla wersji 64-bit
 • 16 GB miejsca dla wersji 32-bit lub 20 GB miejsca dla wersji 64-bit
 • karta graficzna zgodna z DirectX 9 i  WDDM 1.0
 • ekran o rozdzielczości 800 x 600 pikseli lub lepszy

Potrzeba będzie sporo miejsca

Windows 10 Spring Creators Update to duża aktualizacja, która do instalacji potrzebuje sporo miejsca. Wynika to z faktu, że zostanie utworzono kopia zapasowa z poprzednią wersją systemu, której rozmiar wyniesie kilka gigabajtów. Dodatkowo potrzebne będą kolejne gigabajty miejsca na rozpakowanie aktualizacji. Mozna bezpiecznie przyjąć, że na dysku, gdzie będzie instalowany system, powinno być wolne co najmniej 15 GB miejsca. Jak sprawdzić wolne miejsce? Zrobicie to w prosty sposób.
W Windows 10 uruchamiacie Eksplorator plików i udaje się do sekcji Komputer. Tam klikacie prawym przyciskiem myszy na dysku, gdzie jest zainstalowany system i wybieracie opcję Właściwości. W sekcji Wolne miejsce: znajdziecie informacje o niezajętości dysku.

Zwalniamy miejsce przed instalacją

Oczywiście, może się okazać tak, że dysponujecie zbyt małym miejscem rozmiaru miejsca przed instalacją Windows 10 Spring Creators Update. Wtedy trzeba usunąć zbędne pliki. Możecie to zrobić z użyciem wbudowanego narzędzia w system, ale zapewne lepszy skutek uzyskacie, gdy sięgnięcie po dedykowane programy do oczyszczania Windows ze zbędnych plików. W tym celu możecie wykorzystać z jeden z poniższych programów.

 • Pobierz program CCleaner dla Windows
 • Pobierz program Odkurzacz dla Windows
 • Pobierz program Glary Utilities dla Windows

Upewniamy się, że oprogramowanie antywirusowe jest aktualne

Programy antywirusowe, których szeroki wybór znajdziecie w sklepach, często potrafią blokować instalacje dużych aktualizacji dla „dziesiątki”. Trzeba wziąć pod uwagę, że w przypadku Windows 10 Spring Creators Update może być podobnie. Można jednak temu zaradzić. Najlepiej upewnić się na stronie producenta, czy dysponuje się aktualną wersją antywirusa z ostatnimi aktualizacjamiInnym wyjściem jest wyłączenie skanera przed rozpoczęciem instalacji Redstone 4. Wtedy jednak pamiętajcie, aby antywirusa uruchomić ponownie po ukończeniu całego procesu.

Kopia zapasowa, bo zawsze może coś pójść nie tak

Windows 10 Spring Creators Update zapewne zainstaluje się u was bez żadnych problemów, ale w przeszłości różnie to bywało – lepiej dmuchać na zimne. Dlatego pamiętajcie, aby przed instalacją tej aktualizacji wykonać backup. Kopia zapasowa jest bardzo istotna i pozwoli wam odzyskać ewentualnie utracone pliki. W tym celu możecie wykorzystać jeden z proponowanych niżej programów.

 • Pobierz program EASEUS ToDo Backup Free
 • Pobierz program AOMEI Backupper Standard
 • Pobierz program Active Disk Image Lite

Sprawdzamy wersję systemu Windows

Chcąc zainstalować Windows 10 Spring Creators Update w najprostszy sposób, czyli poprzez Windows Update, musicie się upewnić, że wasza wersja systemu to Windows 10 1709, a więc z zainstalowaną aktualizacją Fall Creators Update. Można to zrobić wciskając klawisze logo Windows + R. W nowym okienku wpisujecie winver i zatwierdzacie klawiszem Enter. Po chwili wyświetlą się informacje o wersji oprogramowania.

Instalując Windows 10 Spring Creators Update dłużej popracujesz z komputerem

Jesteście już przygotowani na instalację uaktualnienia Windows 10 Spring Creators Update. Tutaj mamy dla was dobrą wiadomość. Microsoft nieco zmodyfikował procesor instalacji tego typu uaktualnień. To sprawiło, że Redstone 4 będzie potrzebować mniej czasu na instalację w trybie offline, gdy komputer jest uruchamiany ponownie i nie można z nim pracować. Większość procesów ma odbywać się w tym momencie online – będziecie mogli normalnie użytkować oprogramowanie. Również czas ponownych uruchomień powinien być krótszy.

HXFHF Dell Venue 11 Pro (7130) Tablet Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA5173U-1BRS Toshiba Encore WT8-A 32GB 8″ Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
6RG54 Dell 280W SFF Unit Fits FR610?PW116?RM112?67T67 R224M?WU136 Zasilacze do laptopów
FR610 New Dell 280W SFF Unit Fits F235E-00 L235P-01 H235P-00 H235E-00 Zasilacze do laptopów
10S2P18650 2 Wheels Hover Scooter Banlance Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C32N1305 ASUS Zenbook Infinity UX301LA Ultrabook Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *