Smartfon z Androidem – jak zwolnić lub powiększyć pamięć

Masz smartfon z Androidem i niewiele pamięci? Nie masz już miejsca na zdjęcia ani muzykę, a aplikacje i gry coraz wolniej działają? Tak, kupno nowego telefonu z większą ilością gigabajtów wydaje się najprostszym wyjściem, lecz przecież wiemy, że nie każdy może sobie na to pozwolić.

  • Karta microSD może bardzo pomóc w walce o przestrzeń dla aplikacji i plików na smartfonie. Sprawdź, czy twój smartfon ma gniazdo microSD.
  • Aplikacje najczęsciej zapychają pamięć – jak sobie z tym radzić?
  • Oszczędź i odzyskaj miejsce porządkując zdjęcia i pliki, a potem wykorzystaj potęgę chmury.

Jeśli kupiłeś jeden z budżetowych smartfonów z Androidem z niewielką ilością pamięci na dane (a to nic dziwnego, bo są to modele cieszące się dużą popularnością – głównie ze względu na atrakcyjne ceny, zaczynające się już od ok. 200 złotych, to najprawdopodobniej narzekasz na niewystarczającą ilość miejca na zdjęcia czy aplikacje oraz na wolniejsze, niż w momencie zakupu, działanie urządzenia.
Podpowiadamy osiem kroków, które pozwolą odzyskać nieco miejsca i pozwolą na jeszcze kilka miesięcy w miarę komfortowego użytkowania smartfonu, tym bardziej, że nawet wydanie znacznie większej sumy (telefony z 16 GB pamięci potrafią kosztować również niemal 2000 złotych) wcale nie gwarantuje braku problemów z miejscem na dane.

Przede wszystkim karta SD

Ten sposób z oczywistych względów przeznaczony jest dla posiadaczy smartfonów ze slotem microSD. To oznacza, że jeśli masz nawet, droższego niż większość telefonów z 8 lub 16 GB pamięci, Samsunga Galaxy S6 i całe 32 GB na pokładzie, to i tak brak gniazda microSD uniemożliwi ci poszerzenie pamięci. Podobnie jest w przypadku gniazda hybrid dual SIM, gdzie da się włożyć albo dwie karty SIM albo kartę SIM i MicroSD. Jeśli wybierzecie opcję dual SIM, musicie zapomnieć o poszerzeniu pamięci. Pozostali użytkownicy, jeśli tylko mogą zamontować w swoim telefonie kartę pamięci, powinni to uczynić, bo pierwsze trzy kroki są właśnie dla nich. Jeśli nie masz slotu microSD, przejdź od razu do kroku czwartego.

1. Dodaj kartę SD do pamięci telefonu

Najłatwiejsza rzecz, jaką można zrobić, aby mieć więcej miejsca na gry i aplikacje, to sformatowanie pustej karty microSD jako pamięci wewnętrznej telefonu. Rozwiązanie to wprowadzono w Androidzie Marshmallow i polega ono na tym, że gigabajty z karty SD zostają zintegrowane z pamięcią wewnętrzną smartfonu, stają się jej nierozerwalną częścią. Likwidujemy w ten sposób problem miejsca na aplikacje, ale uniemożliwiamy użycie karty pamięci w innym urządzeniu. Musimy więc zrezygnować z traktowania karty SD jako nośnika danych z telefonu na telefon, itp. Podłączenie smartfonu do komputera nie zaowocuje znajomym rozpoznaniem samej karty SD jako nośnika danych. Wszelkie kopiowanie plików będzie się musiało odbywać poprzez oprogramowanie producenta.
Aby sformatować kartę SD jako pamięć wewnętrzną smartfonu, należy wejść w Ustawienia/Ustawienia pamięci/Karta SD i wybrać opcję formatuj jako pamięć wewnętrzna. Pamiętajcie, by użyć pustej karty SD, żeby nie stracić danych! W przypadku, gdy głównym problemem jest pomieszczenie w telefonie wszystkich niezbędnych aplikacji i mniej niezbędnych gier, nie ma lepszego niż to rozwiązania.

2. Przenieś aplikacje na kartę pamięci

Krok pierwszy może być nieakceptowalny dla wielu użytkowników Androida, którzy doceniają wygodę kopiowania plików do i z karty microSD. Dla nich istnieje opcja przeniesienia aplikacji na kartę pamięci. Po wejściu w Ustawienia/Aplikacje wybieramy program, który chcemy przenieść na kartę SD. Następnie klikamy w Pamięć i zamieniamy wewnętrzną na zewnętrzną. Po chwili aplikacja zostanie przeniesiona.
Wybierając krok drugi, zachowujemy możliwość swobodnego kopiowania plików na kartę SD. Co ważne, aplikacje przeniesione do pamięci zewnętrznej przestają działać po wyjęciu karty SD, dlatego zwróćcie uwagę, jakie aplikacje wybieracie do odciążenia pamięci wewnętrznej.

3. Automatycznie zapisuj zdjęcia na karcie pamięci

W przypadku, kiedy aplikacje wam się mieszczą, gier nie macie, ale za to, tak jak ja robicie wiele zdjęć, krok trzeci jest absolutnie obowiązkowy. Po pierwsze, zapisując zdjęcia na karcie SD, ułatwiacie sobie znacznie ich skopiowanie do komputera, zarówno poprzez połączenie USB, jak i przez włożenie karty SD do czytnika. Po drugie, w przypadku awarii smartfonu, często pierwszym krokiem serwisantów jest sformatowanie pamięci wewnętrznej. W takim przypadku wszystkie znajdujące się w niej zdjęcia, dokumenty i inne ważne dla Was pliki po przepadną, a kartę SD możecie po prostu wyjąć z telefonu przed oddaniem go do serwisu – Wasze pliki będą bezpieczniejsze. Opcję automatycznego zapisu zdjęć na karcie pamięci znajdziecie w ustawieniach aplikacji Aparat.
Podsumowując, jeśli masz smartfon z osobnym slotem microSD, lub gniazdem hybrid dual SIM i używasz tylko jednej karty SIM, lub jesteś szczęśliwym posiadaczem urządzeń, które dysponują zarówno gniazdami dla dwóch kart SIM, takimi jak kosztująca ok. 500 złotych Motorola Moto E4+oferowana w podobnej cenie Nokia 3 czy nieco od nich droższa Nokia 5, po prostu zdobądź kartę microSD, włóż gdzie trzeba i korzystaj z niej.

Bez karty pamięci? Ciągle możesz dać radę

Co, jeśli nie możesz użyć karty pamięci? Mamy kilka pomysłów.

4. Pozbądź się zbędnych i nieużywanych aplikacji

Dwa miesiące temu potrzebowałaś odczytać kod QR, by dostać zniżkę na nowe buty? Być może skaner kodów QR nie jest ci już potrzebny? Masz dwie aplikacje do robienia notatek? Być może jedna wystarczy?
Od czasu do czasu warto przyjrzeć się zawartości własnego smartfonu. Już zaczynając od listy aplikacji, możecie się nieźle zaskoczyć, ilu z nich w ogóle nie używacie. Nie wierzycie? Wejdźcie do Sklepu Play, wybierzcie Moje Aplikacje, następnie Zainstalowane i na koniec posegregujcie je według czasu ostatniego użycia. Ilu z nich użyliście dawniej niż miesiąc temu? Warto rozważyć pobranie tych aplikacji ponownie, kiedy będą naprawdę potrzebne.

5. Wyczyść podręczną pamięć pozostałych aplikacji

Aplikacje puchną, choć nie robią wieczornych wycieczek do lodówki. Po prostu zostały tak zaprojektowane, by najczęściej używane informacje mieć pod ręką. Miejsce w telefonie zajmuje instalacja aplikacji, dane i pliki użytkownika w niej zapisane oraz pamięć podręczna. Tą ostatnią, czyli tzw. cache można bezpiecznie czyścic raz na jakiś czas, nie tracąc danych. Kiedy używałem smartfona Honor 7, po tygodniu pamięć cache wszystkich aplikacji potrafiła zajmować około gigabajta. Najlepiej wyczyścić ją odpowiednim narzędziem we wszystkich aplikacjach naraz. W popularnych w Polsce smartfonach Huawei (na podstawie takiego właśnie telefonu powstawał ten poradnik) takie narzędzie nazywa się Menedżer pamięci i znajdziecie je w menu Ustawienia/Pamięć/Czyszczenie Pamięci. W większości urządzeń innych marek analogiczne opcje również dostępne są z poziomu Ustawień. W innych przypadkach możecie poszukać w Ustawieniach opcji zwalniania pamięci.
Jeśli zdecydujecie się usuwać cache ręcznie (dla każdej z aplikacji oddzielnie, co wykonuje się za pomocą menu Ustawienia/Aplikacje), szybko zauważycie, że problem w największym stopniu dotyczy kilku aplikacji z genetyczną tendencją do tycia. Po jakimś czasie wystarczy wyczyścić tylko te, które trzymają wodę w organizmie, by telefon odetchnął.
Jeśli z różnych przyczyn nie macie ochoty sami zabierać się za czyszczenie pamięci podręcznej, możecie skorzystać z aplikacji, która zrobi to za Was. W tym celu warto wykorzystać bardzo sprawnie działającą aplikację Files Go.

6. Zrób porządek w folderach

Kiedyś przypadkowo zajrzałem do folderu Dokumenty i znalazłem w nim plik PDF ważący 200 megabajtów, który pobrałem kilka miesięcy wcześniej i o nim zapomniałem. Pobieżna analiza kilku folderów może uwolnić kilkadziesiąt megabajtów, a w skrajnych przypadkach nawet ponad gigabajt miejsca. Które foldery ustawić na celowniku? Dokumenty, Pobrane, Muzyka, Zdjęcia, Filmy, Podcasty. Zdjęcie rozkładu jazdy z miejscowości odwiedzonej w wakacje, PDF z pomniejszym raportem, który stracił znaczenie, rzadko słuchana muzyka, film z kotkiem. No, sami wiecie, jakie dane mam na myśli. Nie bójcie się usuwać!

7. Przenieś zdjęcia do chmury

Jeśli automatyczne zapisywanie na karcie pamięci nie wchodzi w grę, bo… nie ma karty pamięci, zawsze pozostaje chmura. To znaczy poza komputerem, oczywiście. Nawet w podróży można wysłać kilka czy kilkanaście zdjęć do chmury i w ten sposób uzyskać miejsce na kolejne fotki. OneDrive i Dropbox to całkiem niezłe rozwiązania do synchronizacji zdjęć, jednak chyba najlepszą opcję daje aplikacja Google Zdjęcia (Photos). Ma ona opcję Zwolnij miejsce na urządzeniu, która usuwa z telefonu fotografie już zarchiwizowane na serwerach Google. Przy wyborze tego rozwiązania trzeba jednak pamiętać, aby w ustawieniach aplikacji, w zakładce kopia zapasowa i synchronizacja wybrać rozmiar przesyłanych zdjęć. Google zapewnia nielimitowaną przestrzeń, ale dla zdjęć o okrojonej jakości. Osoby, którym zależy na zachowaniu wysokiej jakości fotografii, muszą koniecznie zmienić domyślne ustawienie na Rozmiar oryginalny (choć Google ograniczy im wtedy dostępną przestrzeń). Czyli w skrócie: dobra jakość i ograniczona przestrzeń albo ograniczona jakość i nieograniczona przestrzeń.

8. Rób zdjęcia trochę gorszej jakości

Kiedy bardzo wysoka rozdzielczość zdjęć nie jest priorytetem, warto rozważyć ustępstwo w jakości na korzyść zajmowanego miejsca. Zdjęcie w rozdzielczości 5120 x 3840 potrafi ważyć nawet 8 MB zaś w również niezłej 3264 x 2448 już tylko około 2 – 3 MB. Nawet czterokrotna oszczędność miejsca kosztem jakości, to przy niektórych zdjęciach żadne ustępstwo, a korzyść znaczna.
Mniejsze zdjęcia łatwiej i szybciej prześlecie do chmury, zarchiwizowane zajmują mniej miejsca, no i wolniej zapełniają cenną pamięć telefonu. Ustawienie to zawsze można zmienić z powrotem na najwyższą jakość – np. na wakacjach.

Podsumowanie

W czasach, kiedy tani telefon może paradoksalnie oferować użytkownikowi bardzo dużo funkcji, rozumiem ludzi zdecydowanych wydać siedemset złotych na telefon zamiast kilku tysięcy. Nie każdy potrzebuje najnowszych wodotrysków czy rozpoznawania twarzy. Niektórzy chcą mieć przed wszystkim pojemną, wymienną baterię, możliwość używania jednocześnie dwóch kart SIM i karty pamięci, a wszystko to w smartfonie o jeszcze ciągle całkowicie wystarczającej wydajności. Często jednak ofiarą takiego kompromisu pada pamięć i to jej niedostatek bardziej doskwiera niż brak wspomnianego rozpoznawania twarzy, czy najnowszych animowanych emotikonek.

78W 15.6V 5A Panasonic ToughBook CF-73 CF-29 CF-30 Zasilacze do laptopów
L15S4A01 L15L4A01 L15M4A01 Lenovo V4400 Ideapad 100- 15IBD Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA-1121-16 Lenovo IdeaPad Y410p Y510p Y500/59371966 120W Zasilacze do laptopów
235W PW116 R224M H235P-00 Dell Optiplex 760 780 SFF Zasilacze do laptopów
B41N1327 ASUS PRO B Advanced B551LG, B551LG-XB51, VQ2102, Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L14D2P31 Lenovo Tab 2 X30F X30M A10-70F Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz