Optymalizacja komputera z Windows: wymiana dysku HDD na SSD

Ten poradnik zawiera opisy najlepszych, wypróbowanych sposobów na przyspieszenie działania komputera: od wymiany dysku HDD na SSD, przez dodanie RAM-u, po generalne porządki.

Wymień dysk HDD na SSD

Wymiana tradycyjnego dysku twardego na nowoczesny nośnik SSD to najlepsza metoda na przyspieszenie komputera. W tym miejscu pozwolę sobie napisać, nie obawiając się zaprzeczenia, że jedną z największych rewolucji, jakie zaszły w komputerach osobistych w ostatnich latach, dzięki której pecety stały się znacznie szybsze w codziennym użytkowaniu, są półprzewodnikowe nośniki SSD. I nie jest to chwilowa moda – są diabelnie szybkie, małe, lekkie i odporne na wstrząsy. Nic tak w odczuwalny sposób nie wpływa na komfort pracy na komputerze jak wymiana HDD na SSD. Szybkość działania PC w dużej mierze zależy nie od CPU i pamięci RAM, ale od szybkości odczytu i zapisu danych, a w tej kwestii SSD i HDD dzieli wydajnościowa przepaść. Innymi słowy, jeśli szukasz sposobu na przyspieszenie komputera przez duże P, to właśnie go znalazłeś.
Różnicę w szybkości peceta po przesiadce na SSD łatwo zauważyć już na etapie uruchamiania się systemu Windows, instalowania i włączania programów czy gier oraz oczywiście w trakcie codziennej pracy, czy to przy korzystaniu z internetu (strony wczytują się wyraźnie szybciej), czy to przy przeprowadzaniu różnego typu operacji dyskowych związanych z obróbką filmów i grafiki, w których kluczowa jest szybkość odczytu oraz czas dostępu do danych.
HDD kontra SSD Test został przeprowadzony na ośmioletnim PC z procesorem Intel Core i5 650 3,2 GHz, 6 GB RAM DDR3 i płytą główną Gigabyte GA-H57M-USB3. System Windows z testowanego dysku HDD SAMSUNG HD103UJ 1 TB 7,200 RPM działającego w trybie SATA II 3,0 Gb/s został sklonowany programem AOMEI Partition Assistant na SSD GoodRam Iridium Pro 240 GB działający w trybie SATA II 3,0 Gb/s.
Nośniki SSD sprzedawane są w kilku wariantach. Najtańsze mają klasyczny format 2,5-calowego dysku stosowanego w laptopach  i korzystają z tego samego złącza SATA, które pozwala na transfer danych z prędkością do 600 MB/s (realnie około 570 MB/s).
Na ogół mają 7 mm wysokości, dlatego do montażu w laptopie czasami może być potrzebny adapter w kształcie ramki, przystosowujący SSD do standardowej wysokości talerzowego dysku 9,5 mm.
W komputerze stacjonarnym pozbawionym zatok 2,5-calowych można zastosować ramkę do montażu dysku 2,5 cala w zatoce 3,5 cala.
W odróżnieniu od tradycyjnych (1), nowocześniejsze SSD mają mniejszy format M.2 i występują z dwoma rodzajami złączy: M.2 SATA (2) i szybszym M.2 PCI Express (3), znanym też jako NVMe (teoretyczna szybkość do 4 GB/s) – można je rozpoznać po tylko jednym wgłębieniu we wtyczce (modele SATA mają dwa wgłębienia).
Wiele notebooków oferuje już miejsce na dwa napędy: jeden w formacie 2,5 cala i jeden M.2 (4). W nowych pecetach gniazdo M.2 znajduje się bezpośrednio na płycie głównej (5) i zazwyczaj obsługuje ono zarówno dyski M.2 SATA, jak i PCIe – dla pewności warto sprawdzić w instrukcji dołączonej do płyty głównej lub w specyfikacji notebooka, jaki typ dysków jest obsługiwany.
Superszybki napęd SSD M.2 można wykorzystać również do modernizacji komputera pozbawionego gniazda M.2 na płycie głównej, stosując specjalny adapter PCIe, który można dokupić osobno lub czasem otrzymać w zestawie razem z dyskiem SSD.
Jeżeli twój starszy laptop jest wyposażony w napęd DVD, z którego jesteś w stanie zrezygnować, w miejscu DVD można zamontować adapter na dodatkowy dysk.
Jeżeli chodzi o pojemność dysku SSD, to zalecane minimum to 120 GB, które może zapewnić komfortową pracę mniej wymagającym użytkownikom, którzy wykorzystują komputer głównie do internetu, nie pobierają dużej ilości danych i nie instalują dużo oprogramowania. W przypadku bardziej zaawansowanej pracy lepiej zdecydować się na 240 GB lub więcej.
Dla ułatwienia migracji dotychczasowego systemu z laptopa na nowy dysk można wykorzystać tani adapter USB 3.0 do SATA lub obudowę dysku z takim samym interfejsem , pozwalającym podłączyć do komputera nowy dysk SATA przez złącze USB 3.0.
Wymiana dysku na SSD nie musi wiązać się z ponownym instalowaniem systemu i wszystkich programów od nowa – istnieją bezpłatne programy do migracji systemu, które pozwalają bezproblemowo przeprowadzić Windows na nowy dysk. Przykładem takiego programu jest bezpłatny AOMEI Partition Assistant, a piszę o nim dlatego, że na jego przykładzie powstał poradnik dotyczący przenoszenia systemu.

Jak przenieść Windows na nowy dysk SSD

Zanim rozpoczniesz przenoszenie zainstalowanego systemu na SSD, upewnij się, że ilość zajętego miejsca na dotychczasowym dysku z Windows nie przekracza pojemności nowego dysku SSD. Jeżeli danych jest za dużo, usuń pliki, z których możesz zrezygnować, lub przenieś je na inny nośnik. Do usunięcia zbędnych plików pozostawionych na dysku przez różne programy możesz wykorzystać CCleaner, który zostanie opisany w dalszej części tego poradnika lub konkurencyjny  BleachBit, który również pełni rolę wirtualnej miotły i pomaga odzyskać wolne miejsce. W znalezieniu plików i programów zajmujących najwięcej miejsca na dysku może pomóc WinDirStat.
1. Podłącz do komputera nowy dysk SSD, a następnie zainstaluj i uruchom bezpłatny program  AOMEI Partition Assistant. W lewej części okna kliknij na opcję Migracja OS do SSD lub HDD i Dalej.
2. Program wyświetli kreator migracji. Zaznacz nowy dysk SSD, na który chcesz przenieść Windows, i kliknij na Dalej.
3. Kursorem myszy przeciągnij w prawo suwak określający rozmiar partycji, jeśli chcesz, aby zajęła całą powierzchnię SSD, i kliknij na Dalej, Zakończ i Zastosuj w głównym oknie programu.
4. Program wyświetli podsumowanie ustawień i szacowany czas, jaki zajmie proces migracji systemu na nowy dysk. Aby rozpocząć migrację, kliknij na Kontynuuj.

271J9 Dell Latitude 13 7000 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
HH44H DA90PM130 332-1833 Dell Inspiron 1521 1525 1526 1545 PA-10 Slim 90W Power zasilacz /Cord Zasilacze do laptopów
L13D3E31 LENOVO YOGA TABLET B8000 B8000-F 10″ Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
357F9 Dell Inspiron 15 7559 7000 INS15PD-1548R Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C21N1347 ASUS X555 X555LA X555LD X555LN 2ICP4/63/134 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BR2/3A-AB Allen Bradley 1756-BA2 / PLC batterie Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz