Jak odświeżyć Windows 10 – przywracanie systemu do stanu początkowego

Gdy Windows 10 po kilku miesiącach pracy na tyle zwolnił, że komputer przestał działać w komfortowy dla nas sposób, możemy skorzystać z funkcji odświeżenia systemu, która przyspieszy jego pracę i może naprawić problemy. Zobaczmy, jak to działa.
Gdy komputer z Windows 10 nie działa prawidłowo, problem może rozwiązać zresetowanie go do stanu fabrycznego. Jest to nowocześniejszy sposób reinstalacji Windows – przeprowadza się ją nie z nośnika instalacyjnego systemu, ale z Panelu sterowania. W razie problemów warto pamiętać o tej możliwości naprawy systemu. Oto dwa sposoby odświeżenia Windows 10.

Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego

Ta funkcja może pomóc, gdy Windows 10 nie działa sprawnie lub gdy chcemy sprzedać komputer. W zależności od wybranej opcji nasze pliki osobiste zostaną zachowane lub usunięte, a system Windows ponownie zainstalowany.
1. Klikamy na menu Start, Ustawienia (symbol koła zębatego), Aktualizacje i zabezpieczenia.
2. Wybieramy opcję Odzyskiwanie, Restetuj ten komputer do stanu początkowego i Rozpocznij.
3. W zależności od potrzeb wybieramy jedną z opcji. Tak wygląda ostatni ekran przed rozpoczęciem resetowania ustawień systemu.

Warto wiedzieć

Funkcja resetowania systemu jest dostępna również po kliknięciu na menu Start, Zasilanie i Uruchom ponownie z wciśniętym klawiszem Shift. Po ponownym uruchomieniu komputera klikamy na Rozwiąż problemy, Resetuj ustawienia do stanu początkowego.

Zacznij od początku

Ta funkcja została wprowadzona w aktualizacji Windows 10 Crea­tors Update. Umożliwia wykonanie czystej, ponownej instalacji i aktualizacji systemu do najnowszej wersji – czyli oszczędza nam późniejszego pobierania i instalowania dużej liczby aktualizacji. Odbywa się z zachowaniem plików osobistych i większości ustawień systemu. Opcja ta usuwa jednak programy, które nie są standardowymi składnikami Windows (również te, które były fabrycznie zainstalowane przez producenta komputera), ale pozwala zachować pliki osobiste w folderach Dokumenty, Obrazy, Muzyka czy Pobrane, ustawienia konta użytkownika oraz aktywację systemu. W zależności od komputera proces ten może potrwać 20 minut lub dłużej.
1. Klikamy na menu Start, Ustawienia, Aktualizacje i zabezpieczenia, Windows Defender, Otwórz usługę Windows Defender Security Center.
2. Wybieramy opcję Wydajność i kondycja urządzenia i klikamy na Informacje dodatkowe.
3. Teraz klikamy na przycisk Rozpocznij i na opcję Tak.
4. System wyświetli kreator, który przeprowadzi nas krok po kroku przez cały proces. Klikamy na Dalej.
5. Kreator poinformuje nas o konieczności ponownej instalacji zainstalowanych przez nas programów, które zostaną usunięte. Ich lista zostanie zapisana na pulpicie w pliku tekstowym.
6. Klikamy na Dalej, a potem na Rozpocznij.
System rozpocznie przygotowywanie procesu odświeżania komputera i może kilka razy uruchomić go ponownie. Do zakończenia odświeżania Windows nie będzie można korzystać z komputera.

357F9 Dell Inspiron 15 7559 7000 INS15PD-1548R Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
022-000008-00 M05-010002-06 Mindray iMEC DPM6 DPM7 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
D2VF9 0PXR51 Dell Inspiron 15 7547 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C21N1333 Asus Transdomer Book Flip TP550LA TP550LD 15.6″ Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
6-87-W370S-4271 W370BAT-8 Clevo W350ET W350ETQ seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L12L4A02 4INR19/66 LENOVO L12L4A02 4INR19/66 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *