April 2018 Update. Wszystko, co trzeba wiedzieć o wiosennej aktualizacji Windows 10

Pod koniec kwietnia tego roku Microsoft udostępnił piątą dużą aktualizację Windows 10. To April 2018 Update, które wcześniej znaliśmy pod nazwą Spring Creators Update. Uaktualnienie jest już dystrybuowane poprzez usługę Windows Update. Można je także zainstalować ręcznie. Zobaczmy, co nowego wnosi wiosenna aktualizacja.
Windows 10 April 2018 Update to wielka aktualizacja Dziesiątki, nad którą prace trwały kilka miesięcy. Uaktualnienie okazało się jednak dosyć psotliwe, bo Microsoft w jego przypadku musiał podchodzić do wybrania finalnej edycji RTM dwa razy, co w przeszłości rzadko się zdarzało. W końcu jednak udało się sfinalizować prace i w ten sposób oprogramowanie mogło zostać udostępnione dla wszystkich użytkowników. To już piąte tak duże uaktualnienie dla Windows 10, w którym pojawiło się wiele nowych funkcji oraz udoskonaleń tych istniejących.
Prawda jest jednak taka, że proces udostępniania nowego systemu przebiega etapami. Pełne wdrożenie na milionach komputerów może potrwać nawet trzy miesiące. Istnieje sposób na ręczną instalację uaktualnienia, którą można przeprowadzić w bardzo prosty sposób. Najbardziej dociekliwi powinni rozważyć przystąpienie do programu Windows Insider, gdzie aktualnie Microsoft testuje z wybrańcami kolejne duże uaktualnienie o nazwie kodowej Redstone 5. Jego premiera planowana jest dopiero na jesień tego roku. Tymczasem przyjrzyjmy się najciekawszym nowościom i udoskonaleniom wprowadzonym wraz z aktualizacją Windows 10 April 2018 Update.

Sprawdzamy wersję zainstalowanego Windows 10

Jest bardzo możliwe, że Windows 10 April 2018 Update jest już zainstalowany na naszym komputerze. Wszak proces udostępniania aktualizacji Microsoft rozpoczął dokładnie 30 kwietnia. Zobaczmy, jak to sprawdzić. Jest to bardzo proste zadanie.
1. Wciskamy klawisze Start+R, a następnie wpisujemy polecenie winver, po czym zatwierdzamy klawiszem Enter.
2. Otworzy się okno o nazwie Windows – informacje. Odnajdujemy w nim sekcję Wersja.
3. Jeśli w sekcji Wersja widać numer 1803, to mamy już Windows 10 April 2018 Update. W przeciwnym wypadku instalacja wiosennej aktualizacji dopiero nas czeka.

Instalujemy Windows 10 April 2018 Update ręcznie

Chcąc zainstalować Windows 10 April 2018 Update ręcznie, musimy sięgnąć po wygodne narzędzie o nazwie Asystent aktualizacji. Na stronie Microsoftu pobierzemy je za darmo. Oto, jak to zrobić.
1. Uruchamiamy na komputerze przeglądarkę i udajemy się pod adres Strona pobierania.
2. Klikamy na przycisk Zaktualizuj teraz, który rozpocznie pobieranie Asystenta aktualizacji.
3. Uruchamiamy pobranego Asystenta aktualizacji i następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Instalator uaktualnienia sprawdzi nasz sprzęt pod kątem zgodności i zrestartuje komputer kilka razy – jest to normalne w trakcie instalowania tak dużych aktualizacji.

Coraz więcej Fluent Design

Windows 10 April 2018 Update to system operacyjny, który przykuwa wzrok. Microsoft wraz z poprzednią dużą aktualizacją, czyli Fall Crea­tors Update, wprowadził nowy język projektowania o nazwie Fluent Design. Umożliwia on stosowanie przezroczystości czy efektów wizualnych w przypadku przechodzenia pomiędzy poszczególnymi przyciskami i sekcjami. Niestety, w jesiennej aktualizacji takich efektów nie było zbyt wielu. To zmienia się wraz z nowym uaktualnieniem. Windows 10 April 2018 Update wprowadził Fluent Design w różnych miejscach. Zobaczymy je zaraz po uruchomieniu sekcji Ustawienia, gdzie wprowadzono je na bocznym pasku. Następnie mamy podobne efekty w Centrum akcji.
Microsoft zdecydował się również na ich dodanie w przeglądarce Microsoft Edge. Zobaczymy je w momencie wyświetlenia podglądu wszystkich otwartych kart.

Timeline – najważniejsza nowość, ale…

Microsoft pracował nad funkcją Timeline jeszcze przed premierą aktualizacji Fall Creators Update. Wtedy nie udało się wprowadzić tej długo wyczekiwanej funkcji. Prace sfinalizowano teraz i Timeline  wdrożono wraz z Windows 10 April 2018 Update.
Użytkownicy dostali naprawdę wiele nowych opcji z zakresu cofania się do wcześniej rozpoczętych zadań. Można je kontynuować nawet na urządzeniach z innymi systemami, jak iOS czy Android. Niestety, funkcja integruje się z Cortaną i to sprawiło, że w Polsce nie jest dostępna. Nie wiadomo, kiedy pojawi się także w okienkach w naszym kraju.

Jeszcze więcej kontaktów na pasku zadań

Windows 10 Fall Creators Update wprowadził możliwość dodawania skrótów do kontaktów na pas­ku zadań. Niestety, było także ograniczenie, które pozwalało na umieszczenie tylko trzech skrótów. April 2018 Update znosi to ograniczenie i teraz istnieje możliwość dodania więcej odnośników na pasku – do dziesięciu. Odpowiednie ustawienie znajdziemy w sekcji Ustawienia.

Skup się bardziej na pracy

Windows 10 April 2018 Update wprowadza nową funkcję o nazwie Skupienie. Jak nietrudno się domyślić, ma ona na celu zapewnić nam lepszą produktywność poprzez wyłączenie zbędnych interakcji, jak powiadomienia czy dźwięki, które mogą nas po prostu rozpraszać. Gigant z Redmond dla funkcji Skupienie przygotował naprawdę mnóstwo ustawień , aby każdy użytkownik mógł dobrać je pod kątem własnych preferencji.
W ustawieniach można zdecydować o tym, jakie powiadomienia będą wyświetlane. Następnie mamy możliwość tworzenia reguł automatycznych. Tutaj zdecydujemy, w jakich dokładnie godzinach ma działać funkcja Skupienie i czy określimy dodatkowe opcje. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które naprawdę ułatwia pracę z komputerem, gdy mamy potrzebę… skupienia się.

Wiele nowości w Microsoft Edge

Windows 10 April 2018 Update przyniósł również aktualizację przeglądarki Microsoft Edge – doczekała się ona nowych funkcji i udoskonaleń tych już istniejących. Przeglądarka także ułatwia skupienie się nad tym, co aktualnie czytamy – pojawił się dodatkowy przycisk, który widać na kartach odtwarzających dźwięki.
Kliknięcie na niego powoduje wyciszenie audio. Niestety, trzeba to robić na każdej karcie z osobna. Możliwe, że z czasem przeglądarka pozwoli na szybkie wyciszenie wszystkich kart z dźwiękami. Na razie jednak takiej funkcji nie ma.
Microsoft Edge z Windows 10 April 2018 Update pozwala także na autouzupełnianie pól z naszymi danymi teleadresowymi. Będą one automatycznie uzupełniane na podstawie tego, co wpisywaliśmy wcześniej. W ten sposób szybciej dokonamy zakupów w nowych sklepach. Gigant z Redmond wprowadził też nowe opcje związane z drukowaniem stron do plików PDF. Można teraz wybrać dodatkowe elementy, które zostaną usunięte z pliku. Microsoft Edge od jakiegoś czasu jest także głównym czytnikiem e-booków w Windows 10. Wiosenna aktualizacja wprowadza w tej funkcji pewne nowości.
Pierwszą jest nowy widok pełnoekranowy, który pozwala na wygodne czytanie e-booków. Druga nowość to Narzędzia gramatyczne, które znajdują się na górnym pasku. Pierwsze uruchomienie sprawi, że najpierw system pobierze z internetu brakujące elementy, które następnie zostaną zainstalowane. Potem jednak będzie już można z nich korzystać i na przykład dzielić wyrazy na sylaby czy wyróżniać na stronach części mowy. Do wyboru są rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki.

Zostań Insiderem i wcześniej korzystaj z nowości

Za nami premiera Windows 10 April 2018 Update, ale Microsoft wcale nie spoczął na laurach. Przeciwnie, bo w fazie beta-testów znajduje się kolejne, już szóste uaktualnienie, które powstaje pod nazwą kodową Redstone 5. Jeśli chcemy przystąpić do niejawnego programu testów, to nic trudnego. Można to zrobić w każdej chwili. Oczywiście, najlepiej z wykorzystaniem dodatkowego komputera, a nie tego głównego, którego używamy do pracy.
1. Aby zostać insiderem, trzeba otworzyć Ustawienia systemu Windows i wybrać Aktualizacja i zabezpieczenia.
2. Tutaj należy kliknąć na przycisk Niejawny program testów systemu Windows.
3. Potem klikamy na przycisk Rozpocznij, gdzie należy postępować zgodnie ze wskazówkami programu.
Pamiętajmy jednak, że uaktualnienie Red­stone 5 będzie gotowe dla wszystkich użytkowników systemu dopiero jesienią tego roku i na obecnym etapie może zawierać jeszcze wiele błędów i powodować nieoczekiwane problemy, z czym trzeba się liczyć.

Rozwiązujemy problemy

Windows 10 April 2018 Update, jak i wiele innych poprzednich uaktualnień dla systemu, nie jest pozbawiony błędów. Oprogramowanie cierpi na problemy wieku dziecięcego. Wprawdzie nie występują one u wszystkich użytkowników, nie można jednak wykluczyć, że i u nas mogą pojawić się pewne nieprawidłowości. Wśród nich są kłopoty z działaniem aplikacji, na przykład przeglądarek jak Chrome i Firefox, czy zamykanie się procesu explorer.exe, w najgorszym wypadku – niebieskie ekrany śmierci. Jak sobie z tym wszystkim radzić?

Odzyskujemy cenne gigabajty

Windows 10 April 2018 Update po instalacji tworzy kopię zapasową poprzedniej wersji systemu – na wypadek, gdybyśmy chcieli powrócić do poprzednio zainstalowanej edycji okienek. Usuwając taką kopię zapasową, można jednak odzyskać wiele cennych gigabajtów miejsca na dysku, nawet kilkadziesiąt. Pamiętajmy jednak, że po tej czynności nie będzie możliwe przywrócenie poprzedniej wersji Windows. Jeśli jednak się z tym godzimy, to należy wykonać następujące czynności.
1. Klikamy prawym przyciskiem na ikonę dysku, na którym zainstalowany jest Windows, i wybieramy opcję Właściwości. W nowym oknie klikamy na przycisk Oczyszczanie dysku.
2. Uruchomi się narzędzie do oczyszczania dysku ze zbędnych plików. Klikamy na przycisk Oczyść pliki systemowe.
3. Po chwili w nowym oknie odnajdujemy na liście Pliki do usunięcia pozycję Poprzednie instalacje systemu Windows i zaznaczamy ją.
4. Klikamy na przycisk OK. Rozpocznie się oczyszczanie dysku z kopii zapasowej poprzedniej wersji systemu. To może długo potrwać, a więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Sterowniki

Częstym problemem w dużych aktualizacjach dla Windows 10 są starsze sterowniki, przede wszystkim dla kart graficznych. Dlatego trzeba się upewnić, że oprogramowanie to jest aktualne. W tym celu najlepiej udać się na stronę producenta GPU i odnaleźć sekcję pobierania. Tam należy wyszukać najnowsze sterowniki kompatybilne z naszą kartą. Pobieramy drivery, a potem instalujemy je. To często rozwiązuje poważniejsze problemy w systemie Windows.

Gdy nic nie pomaga, to czeka nas powrót do starszej wersji

Może się jednak zdarzyć tak, że żadne istniejące rozwiązania nie sprawią, że Windows 10 April 2018 Update będzie działać u nas bez błędów. Ostatecznym wyjściem z sytuacji jest więc cofnięcie się do poprzedniej wersji systemu, co jest możliwe w ciągu dziesięciu dni. Zobaczmy, jak to prawidłowo zrobić.
1. Uruchamiamy komputer i przechodzimy do sekcji Ustawienia.
2. W kolejnym kroku przechodzimy do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia i tutaj klikamy na Odzyskiwanie.
3. W oknie Odzyskiwanie odnajdujemy sekcję Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10, gdzie klikamy na przycisk Rozpocznij.
4. Uruchomi się kreator przywracania systemu do poprzedniej wersji Windows 10, czyli Fall Creators Update. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie komputera. Trzeba będzie uzbroić się także w cierpliwość, bo proces przywracania, w zależności od konfiguracji sprzętowej, może potrwać nawet kilka godzin.

42N1403 ASUS A42LM93 G751J-BHI7T25 GFX71JY4710 88WH Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

A41N1424 ROG ZX50 ZX50J ZX50JX GL552J GL552JX Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
729892-001 HSTNN-DB5P HSTNN-YB5P 36Wh HP Pavilion TouchSmart 11 KP03 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
760604-001 J6U77AA KP03 66WH/6cell HP PAVILION TOUCHSMART 11 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A31N1519 ASUS X540S X540L X540LA-SI302 X540SA X540S Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BTY-M6F MSI GS60 seria laptopów Official Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz